KONTAKTY

Lenka Částková
tel: +420 724220705
napište nám

NOVINKY

arr3Obchůdek je až do odvolání uzavřen....

Jantar.....věděli jste, že Jantar, ač sám připomíná kousek slunce v dlani, přímé sluneční paprsky špatně snáší? Ne, nebojte se. Můžete se jím zdobit v krásný slunečný den a nic se mu nestane, ale kdybyste se s ním chtěli například opalovat, tak to by se mu asi nelíbilo. Jantar působením přímého slunce tzv. zkrakelovatí - na povrchu se objeví droboučké prasklinky, které Jantar pohledově zmatní.
Sama Jantar miluju, přímo zbožňuju. Nejraději bych si ho nasypala celou vanu a koupala se v něm.....mno, zase tolik toho jantaru by v té vaně nebylo, protože většinu obsahu vany bych zabrala jáVelký úsměv, ale i tak....úžasná představa! 
Jantar ve mně spolehlivě vyvolá dobrou náladu a svět je s ním hned krásnější. Však se to také uvádí jako jeho vlastnost, mimo to, že údajně léčí krk, štítnou žlázu, žaludek, játra, žlučník, ledviny, močový měchýř, slezinu, klouby, ulevuje při bolestech hlavy, uší a zubů, křečích, revmatismu a posiluje oči. Držen v ruce snižuje horečku.
Je přiřazen ke znamením : Rak, Lev, Panna, Kozoroh, Vodnář, Štír, ale o tom víme své.
Jantar ale není krystal, jedná se o ztuhlou a zkamenělou pryskyřici třetihorních jehličnanů starou nejčastěji kolem 50 milionů let (je však známý jantar o stáří až 320 milionů let, tedy pocházející z prvohorního karbonu).
Pak také existuje Jantar mladší, tzv. Jantar Kopál (do 2 milionů let starý).
Některé kusy jantaru váží 2-3 kg, největší známý kus váží 9,75 kg.Údiv
Ten bych chtěla mít doma!Bláznivý
O Jantaru bych mohla povídat celé hodiny, takže více zase někdy příště, ale neodpustím si ještě jedno a to je můj výlet do Polského Krakova. Když pominu, že prvotní impuls pro návštěvu tohoto překrásného města byla Přemyslovská Epopej od Vl. Vondrušky a spojená historie našich národů, hrad Wawel s královským zámkem a gotickou katedrálou, v jejíž kryptě jsou hroby mnoha polských králů a že historické centrum Krakowa bylo zapsáno na listinu světového kulturního dědictví UNESCO roku 1978, musím se zmínit o Krakovském náměstí - Rynek Glowny, což je střed starého města. To navštíví každý rok více než 2 miliony turistů. Bylo vytyčeno ve 13. stol., kdy Krakov obdržel statut města. Jde o jedno z největších evropských náměstí. Je zde několik úžasných renesančních i barokních domů a paláců, ale hlavně - je tam Sukiennice - tržnice připomínající bazar odněkud z Perzie. Výrazná žlutohnědá budova která sama o sobě stojí za shlédnutí, a která je doslova napěchovaná Jantarem !!!(pravým i nepravým) a různými Jantarovými skvosty, šperky, krabičkami, šperkovnicemi.......prostě je to tak obrovská "nálož" Jantaru, že jsem tam uprostřed stála s otevřenou pusou a očima zalitýma slzami dojetí a štěstí.Stydlivý úsměv

...a konce nelze dohlédnout.....huráááá

....a až do toho konce spousta takovýchto obchůdků.....áááách