KONTAKTY

Lenka Částková
tel: +420 724220705
napište nám

NOVINKY

arr3Obchůdek je až do odvolání uzavřen....

ČLÁNKY A ZAJÍMAVOSTI » Frivolitková krajka
Frivolitková krajka

Frivolitková krajka patří k méně známé technice ručních prací. Je to druh ručně vázané krajky, kdy vhodným provazováním příze, pomocí frivolitkového člunku, nebo frivolitkové jehly, vznikají uzlíky a pak, podle jejich počtu, v různých kombinacích, fascinující vzory, složené z koleček, obloučků, slziček, zkrášlené pikotkami. Práce na Frivolitkové krajce je mnohem složitější a pracnější, než je třeba háčkování, což je možná důvod, proč se s ní setkáváme jen zřídka.
O původu a vzniku frivolitky jsou nepřesné dohady. Ve staré literatuře je doloženo, že největší oblibu si našla v Evropě v 16. - 17. století, kdy se stávala často nedílnou součástí šlechtických oděvů - límce, vsadky, kanýry, rukávy a pod. Podle některých vzorů pochází tato technika z Orientu a po Evropě se rozšířila z Itálie.
Pomocí frivolitky se dají vytvářet nejen různé ozdoby a dečky, ale v dnešní době i velice oblíbené módní doplňky, jako jsou náhrdelníky, náramky, náušnice a pod.

Proč o ní píšu? To proto, že je to malé překvapení a také změna v mé tvorbě. Oprášila jsem své zkušenosti s Frivolitkovou krajkou a vyrobila pár šperků. Pro mně má Frivolitková krajka v sobě kouzlo v tom, že je tak složitá, (v některých případech je to skoro hlavolam, a to mě nesmírně bavíÚsměv) a že je tak něžná.
Šperky ( a vlastně Fr. krajka obecně) jsou velice pevné a také jsou vyztužené, takže krásně drží tvar...... jsou něžné, lehounké, na krku je skoro neucítíte a jsou barevné - narozdíl od šperků cínovaných.

Malá ukázka z toho, co vás čeká:

Tak jak se vám líbí Frivolitková krajka?